פרויקט התחדשות עירונית נגד רעידת אדמה

פרויקט התחדשות עירונית נגד רעידת אדמה

אזור השבר הסורי אפריקאי הוא אזור הידוע ברעידות אדמה חזקות שהתרחשו בו במהלך ההיסטוריה: אחת ל – 100 שנה, מתרחשת רעידת אדמה חזקה ביותר שגורמת לנזק אדיר לערים הקיימות על השבר. כך קרסו וחרבו טבריה, צפת ובית שאן מספר פעמים במהלך ההיסטוריה. רעידת האדמה האחרונה התרחשה בשנת 1927, כך שרעידת אדמה נוספת יכולה לקרות בכל יום.

הערכה עדכנית של פיקוד העורף מדברת על כ – 8000 הרוגים ו כ – 170,000 איש, אשר ישארו ללא קורת גג במקרה של רעידת אדמה חזקה!

הסיבה לכך היא שבישראל הוכנס תקן לבניית בניינים המותאם נגד רעידת אדמה רק בתחילת שנות ה80. המשמעות היא שכל הבניינים שהוקמו בישראל במהלך שנות ה50-70 אינם עומדים בתקן ובמקרה של רעידת אדמה חזקה – הם יקרסו. ברחבי הצפון בתוואי השבר הסורי אפריקאי נמצאות הערים צפת, טבריה, קריית שמונה, חצור הגלילית ובית שאן ובהן מאות בניינים ישנים שהוקמו בשנות החמישים והשישים. ההערכות מדברות על כך שהן יהיו הערים שיספגו את מרב הנזק והנפגעים.

איננו יכולים לתאר כלל את הסיטואציה הנוראית במקרה של רעידת אדמה חזקה אולם אנו חייבים להיערך לקראתה.

הפתרון, כפי שטוענים המומחים וגם המדינה עצמה, הוא בפרויקטים של התחדשות עירונית: פינוי תושבים לבניין חלופי, הריסת הבניין הישן ובניית בניין חדש במקומו.

מעבר להגנה בזמן רעידת אדמה, התחדשות עירונית תעניק מבט עדכני על תכנון המרחב העירוני, רענון מראה העיר אשר יקדם התפתחות הוליסטית, קידום שגשוג כלכלי וערך מוסף אדיר. מה שיהווה צעד קריטי בקידום של אותן ערים ושל הצפון כולו.

לצערנו הרב פרויקט תמ"א 38 שכל מטרתו הייתה התחדשות עירונית וחיזוק מבנים נגד רעידת אדמה, אינו כלכלי ליזמים בשל ערך הקרקע הזולה בפריפרייה הצפונית ומסיבה זו לא התבצע אפילו פרויקט אחד ברחבי הצפון. על מנת לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית יש לראות את העובדות ותרחיש האסונות כמשימה לאומית, לייצר מסלולים אשר יקדמו את הנושא באופן המחדד את מחוייבות המדינה לתושביה כמו לתמרץ את היזמים על ידי מענק מקומי ייחודי אשר יגרום לפרויקט להיות כלכלי עבורם.
לטובת כך קיים צורך להזרים מאות מליוני שקלים לטובת קרן להתחדשות עירונית בפריפרייה שתסייע ליזמים לבצע פרויקטים של התחדשות עירונית במקומות המועדים.

אנו פועלים מול משרד השיכון, משרד הפנים ומשרד האוצר על מנת לקדם תקצוב מלא של קרן זו.

חושבים כמונו שחייבים להשקיע בנושא?
רוצים לעזור?

מעוניינים להצטרף למאבק? כתבו לנו!

המאבקים שלנו

המאבקים

הקמת אוניברסיטה בגליל

בבסיס הקמת אוניברסיטה קיים מחקר מדעי המוביל ליצירת חדשנות, חממות טכנולוגיות וחברות סטרטאפ ובכך מניע את האזור כולו.

המאבקים

מלחמה בפשיעה בחברה הערבית

הפשיעה בחברה הערבית שוברת שיאים בכל יום ונראה שהמדינה איבדה לחלוטין את יכולתה לפעול אל מול החברה הערבית, לממש את ריבונותה ואת המשילות שלה בכפרים.